ESH107M035AG3AA
Mfr.Part #
ESH107M035AG3AA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.14
Height :
11mm
Ripple Current @ High Frequency :
285mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Capacitance :
100μF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
GENERAL PURPOSE
Mount :
PCB, Through Hole
Series :
ESH
Leakage Current :
35μA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lead Diameter :
600 µm
Voltage :
35V
Diameter :
8mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
REACH SVHC :
No SVHC
Polar
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
190mA
Published :
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dissipation Factor :
14 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
35V
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
3.5mm
Lead Length :
20mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
ESH107M035AG3AA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESH107M035AG3AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:35V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, ESH107M035AG3AA pinout, ESH107M035AG3AA datasheet PDF, ESH107M035AG3AA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESH107M035AG3AA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ESH107M035AG3AA
ESH 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can