ESH106M063AC3AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESH106M063AC3AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Dissipation Factor :
0.1 %
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
23 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.1
Ripple Current :
55mA
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
2mm
Ripple Current @ High Frequency :
110mA @ 10kHz
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
500 µm
Lead/Base Style :
Straight
Voltage :
63V
Leakage Current :
6.3μA
Mount :
PCB, Through Hole
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
5mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
11mm
Termination :
Radial
Published :
2011
Voltage - Rated DC :
63V
Lead Length :
20mm
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitance :
10μF
Series :
ESH
Polarization :
Polar
Datasheets
ESH106M063AC3AA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESH106M063AC3AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:63V, Mounting Type:Through Hole, ESH106M063AC3AA pinout, ESH106M063AC3AA datasheet PDF, ESH106M063AC3AA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESH106M063AC3AA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ESH106M063AC3AA
ESH 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 55mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can