EP7312-CVZ-90
Mfr.Part #
EP7312-CVZ-90
Manufacturer
Cirrus Logic
Package / Case
208-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MPU EP7 90MHZ 208LQFP
Manufacturer :
Cirrus Logic
Product Category :
Microprocessors
Base Part Number :
EP7312
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Height :
1.4mm
Published :
Graphics Acceleration :
No
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Length :
29.6mm
Lead Free :
Lead Free
Core Architecture :
ARM
Access Time :
90 μs
Supplier Device Package :
208-LQFP
Max Operating Temperature :
70°C
Operating Supply Voltage :
2.5V
Package / Case :
Frequency :
90MHz
Additional Interfaces :
DAI, IrDA, SSI, UART
Max Frequency :
90MHz
Display & Interface Controllers :
Keypad, LCD, Touchscreen
Core Processor :
ARM7TDMI
Data Bus Width :
32b
Interface :
Serial, UART
Speed :
90MHz
Voltage - I/O :
2.5V 2.7V 3.0V 3.3V
Series :
EP7
Width :
29.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Cores :
1
Number of Pins :
208
Weight :
2.587007g
Number of I/O :
27
RAM Size :
48kB
Security Features :
Hardware ID
Packaging :
Tray
RAM Controllers :
SDRAM
Min Operating Temperature :
0°C
Datasheets
EP7312-CVZ-90
Cirrus Logic EP7312-CVZ-90
ARM7TDMI Microprocessor EP7 Series EP7312 208-Pin 90MHz 208-LQFP
EP7312-CVZ-90 Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 208-LQFP. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~70°C TA should be understood. This is part of the EP7 series. The CPU is powered by a ARM7TDMI core. There are SDRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features DAI, IrDA, SSI, UART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 2.5V 2.7V 3.0V 3.3V. Using EP7312 will help you find variants of the cpu microprocessor. 90MHz is the CPU's frequency. Datasheets for 208 pin functions can be found here. To transfer data, there is a bandwidth of 32b. If the temperature is higher than 70°C, the microprocessor should not operate. There are 1 cores in this CPU. It is possible to use the micro processor from 2.5V. Suppliers offer 208-LQFP packages. It is designed with 0 RAM (Random-Access Memory). By using 27 I/Os, CPU programs transfer data.