EP7311-IR-90
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP7311-IR-90
Manufacturer
Cirrus Logic
Package / Case
204-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU EP7 90MHZ 204TFBGA
Manufacturer :
Cirrus Logic
Product Category :
Microprocessors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Display & Interface Controllers :
Keypad, LCD, Touchscreen
Core Architecture :
ARM
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Number of Cores :
1
Frequency :
90MHz
Number of Pins :
204
RAM Size :
48kB
Access Time :
90 μs
Security Features :
Hardware ID
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed :
90MHz
RAM Controllers :
SDRAM
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tray
Base Part Number :
EP7311
Voltage - I/O :
2.5V 2.7V 3.0V 3.3V
Series :
EP7
Published :
Core Processor :
ARM7TDMI
Lead Free :
Contains Lead
Graphics Acceleration :
No
Additional Interfaces :
DAI, IrDA, SSI, UART
Package / Case :
204-TFBGA
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
EP7311-IR-90
ARM7TDMI Microprocessor EP7 Series EP7311 204-Pin 90MHz 204-TFBGA
EP7311-IR-90 Overview
With a packing size of 204-TFBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around -40°C~85°C TA. A EP7 series item. A ARM7TDMI processor is present in this CPU. The CPU contains SDRAM RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of DAI, IrDA, SSI, UART. 2.5V 2.7V 3.0V 3.3V is the CPU's I/O address. You can search for variants of a microprocessor with EP7311. At 90MHz, the CPU operates. For information about 204 pins, please refer to the datasheet. CPU microprocessors shouldn't be used in environments above 85°C. The CPU here has 1 cores. There is 48kB RAM (Random Access Memory).