EMI1206R-90
Mfr.Part #
EMI1206R-90
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
FERRITE BEAD 90 OHM 1206 1LN
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Impedance @ Frequency :
90Ohm @ 100MHz
Pbfree Code :
yes
Construction :
Chip Bead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
100MHz
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.2mm
Published :
Case Code (Metric) :
Height :
1.2954mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Core Material :
Ferrite
DC Resistance (DCR) (Max) :
150mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance :
90Ohm
Packing Method :
Tape and Reel
Rated Current :
0.5A
Depth :
1.8mm
Series :
EMI1206R
Number of Lines :
1
Max DC Current :
500mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Tolerance :
25%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
EMI1206R-90
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN