EMI103T-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMI103T-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial - 3 Leads
Datasheet
Download
Description
FILTER LC(T) 0.05 OHM/0.01UF TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Filter Order :
3rd
ESD Protection :
No
Max Current Rating :
5A
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
1kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Mount :
Through Hole
Height :
0.315 8.00mm
Attenuation Value :
25dB @ 15MHz ~ 200MHz
Values :
R = 0.05 Ω, C = 10000pF
Termination :
PC Pins
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
T-TYPE CIRCUIT
Capacitance :
10FF
Type :
Low Pass
Current Rating :
5A
Circuit Type :
Filter
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
Packing Method :
AMMO PACK; TAPE; BOX
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
3.2mm
Resistance - Channel (Ω) :
0.05
Attenuation Frequency-Min :
6MHz
Max DC Current :
5A
HTS Code :
Size / Dimension :
0.354Lx0.126W 9.00mmx3.20mm
Tolerance :
80%
DC Resistance (DCR) :
50mOhm
Published :
Number of Channels :
1
Base Part Number :
EMI103T
Length :
9mm
Series :
EMIT
Voltage - Rated DC :
50V