EMI101T-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMI101T-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial - 3 Leads
Datasheet
Download
Description
FILTER LC(T) 0.05 OHM/100PF TH
Stock
237
In Stock :
237
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Capacitance :
100pF
DC Resistance (DCR) :
50mOhm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Test Frequency :
1kHz
Current Rating :
5A
Depth :
3.2mm
Tolerance :
20%
Attenuation Value :
25dB @ 350MHz ~ 500MHz
Series :
EMIT
HTS Code :
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Attenuation@Freq-Max :
25 dB
Published :
2009
Values :
R = 0.05 Ω, C = 100pF
Filter Order :
3rd
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Circuit Type :
Filter
Size / Dimension :
0.354Lx0.126W 9.00mmx3.20mm
Packing Method :
AMMO PACK; TAPE; BOX
Length :
9mm
Max DC Current :
5A
Resistance - Channel (Ω) :
0.05
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
ESD Protection :
No
Attenuation Frequency-Max :
350MHz
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
50V
Max Current Rating :
5A
Attenuation Frequency-Min :
200MHz
Number of Channels :
1
Base Part Number :
EMI101T
Type :
Low Pass
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
0.315 8.00mm