EKMS251VSN331MP30S
Mfr.Part #
EKMS251VSN331MP30S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Lead Pitch :
10mm
Diameter :
22mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.935A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
Lead Diameter :
1 mm
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current :
1.29A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.29A @ 120Hz
United Chemi-Con EKMS251VSN331MP30S
KMS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.29A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In