EKMS161VSN222MR45S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMS161VSN222MR45S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
4.05A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
4.05A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10.0076mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
160V
Published :
Capacitance :
2200µF
Series :
KMS
Ripple Current @ High Frequency :
6.075A @ 50kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Diameter :
1 mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
30mm
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
United Chemi-Con EKMS161VSN222MR45S
KMS 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.05A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In