EK508V-02P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EK508V-02P
Manufacturer
DINKLE Corporation USA
Package / Case
Through Hole
Datasheet
Download
Description
TERM BLK 2POS 5.00MM SCRW PLG
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Product Category :
Wire to Board
Color :
Green
Packaging :
Box-packed
HTS Code :
Wire Gauge :
12-30 AWG
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Fastening Method :
Screw
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Type :
Terminal Blocks - Wire to Board
Current :
20 A
Positions Per Level :
2
Safety Approval :
CSA; CUL; UL; VDE
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Rated Current :
20 A
Number of Positions :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Decks :
1
Package / Case :
Number of Levels :
1
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Rated Voltage :
300 V
Pitch :
0.200" 5.08mm