EK500A-02P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EK500A-02P
Manufacturer
DINKLE Corporation USA
Package / Case
Through Hole,P=5mm
Datasheet
Download
Description
TERM BLK 2POS 5.00MM SCRW PLG
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Product Category :
Wire to Board
Number of Rows :
1
Type :
Terminal Blocks - Wire to Board
RoHS :
Non-Compliant
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Max Current Rating :
20 A
Series :
EK500A
Number of Positions :
2
Package / Case :
Through Hole,P=5mm
Length :
10 mm
Current :
20 A
Wire Gauge :
12-24 AWG
Max Supply Voltage :
300 V
Termination :
Solder
Pitch :
0.197" 5.00mm
Product Status :
Active
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Radiation Hardening :
No
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage :
300 V
Color :
Green
Depth :
13.9 mm
Features :
Number of Pins :
2
Positions Per Level :
Package :
Bulk
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Datasheets
EK500A-02P
Introducing Wire to Board DINKLE Corporation USA EK500A-02P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Terminal Blocks - Wire to Board, Package / Case:Through Hole,P=5mm, Voltage:300 V, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, EK500A-02P pinout, EK500A-02P datasheet PDF, EK500A-02P amp .Beyond Wire to Board DINKLE Corporation USA EK500A-02P ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.