EK500A-08P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EK500A-08P
Manufacturer
DINKLE Corporation USA
Description
TERM BLK 8POS 5.00MM SCRW
Stock
980
In Stock :
980
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Product Category :
Wire to Board
Features :
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Number of Levels :
8
Product Status :
Active
Current :
20 A
Pitch :
0.197 (5.00mm)
Voltage :
300 V
Color :
Green
Mounting Type :
Through Hole
Series :
EK500A
Wire Gauge :
12-24 AWG
Positions Per Level :
8
Package :
Bulk
Datasheets
EK500A-08P
Introducing Wire to Board DINKLE Corporation USA EK500A-08P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300 V, Mounting Type:Through Hole, EK500A-08P pinout, EK500A-08P datasheet PDF, EK500A-08P amp .Beyond Wire to Board DINKLE Corporation USA EK500A-08P ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DINKLE Corporation USA EK500A-08P
0.197 (5.00mm) Green Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 8 Levels 12-24 AWG EK500A