EFM32G290F32-BGA112
Mfr.Part #
EFM32G290F32-BGA112
Package / Case
112-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 112BGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage :
3V
RAM Size :
8K x 8
Frequency :
32MHz
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
Terminal Position :
BOTTOM
Length :
10mm
Data Bus Width :
32b
Number of Programmable I/O :
90
Package / Case :
112-LFBGA
DAC Channels :
yes
PWM Channels :
Core Architecture :
ARM
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of I/O :
90
Published :
Terminal Form :
Ball
Memory Size :
32kB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Watchdog Timer :
Number of Pins :
112
DMA Channels :
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Gecko
Interface :
EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
112
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
3.8V
Data Converter :
A/D 8x12b; D/A 2x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V~3.8V