EFM32G280F64G-E-QFP100R
Mfr.Part #
EFM32G280F64G-E-QFP100R
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Stock
1
In Stock :
1
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Data Converter :
A/D 8x12b; D/A 2x12b
Package / Case :
100-LQFP
DAC Channels :
yes
RAM (bytes) :
16384
Has ADC :
Connectivity :
I2C, SMBus, SPI, UART/USART
Supply Voltage :
3V
Length :
14mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V~3.8V
Speed :
32MHz
RAM Size :
16K x 8
Reach Compliance Code :
Compliant
Clock Frequency :
32MHz
Number of I/O :
86
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.8V
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
External Data Bus Width :
MICROCONTROLLER, RISC
ROM (words) :
65536
Bit Size :
32
HTS Code :
Terminal Position :
QUAD
Terminal Form :
Gull wing
Width :
14mm
On Chip Program ROM Width :
8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.98V
Number of Terminations :
100
PWM Channels :
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height Seated (Max) :
1.6mm