EFM32G232F64G-E-QFP64
Mfr.Part #
EFM32G232F64G-E-QFP64
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP
Stock
485
In Stock :
485
Package / Case :
64-TQFP
Has ADC :
yes
On Chip Program ROM Width :
8
External Data Bus Width :
16
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Terminal Form :
Gull wing
Clock Frequency :
32MHz
RAM Size :
16K x 8
RAM (bytes) :
16384
Program Memory Type :
Flash
Number of Terminations :
64
Supply Voltage :
3V
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Connectivity :
I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
Gecko
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Height Seated (Max) :
1.2mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.8V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V~3.8V
PWM Channels :
Length :
10mm
DMA Channels :
Terminal Pitch :
0.5mm
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Data Converter :
A/D 8x12b; D/A 1x12b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.98V
Address Bus Width :
16
Factory Lead Time :
8 Weeks
Core Size :
32-Bit
Speed :
32MHz
Width :
10mm