EEH-ZE1J560V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEH-ZE1J560V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 63V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~145°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 145°C
Type :
Hybrid
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
800mA @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
63V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Voltage - Rated DC :
63V
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Series :
ZE, Anti-Vibration
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
56µF
Datasheets
EEH-ZE1J560V
Panasonic EEH-ZE1J560V
56μF ±20% Radial, Can - SMD 0.413 10.50mm Tape & Reel (TR) 30mOhm ZE, Anti-Vibration Surface Mount Hybrid Automotive