EEH-AZC1E151B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEH-AZC1E151B
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 25V T/H
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Voltage - Rated :
25 V
Brand :
Product Height (mm) :
9.5
Dimensions :
8 x 9.5 x 0.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Box
Lead Diameter (mm) :
0.6
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Width :
Lead Pitch :
3.5mm
IR (mA) :
Mounting :
Through Hole
Product :
Aluminum Hybrid Polymer Capacitors
Voltage :
25Vdc
Product Category :
Aluminum Organic Polymer Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Size / Dimension :
0.315 Dia (8.00mm)
Tolerance :
20%
Diameter :
8mm
Maximum Operating Temperature :
+125°C
Type :
Polymer Hybrid
IL (uA) :
37.5@2Min
Mounting Type :
Through Hole
RoHS :
Details
Ripple Current @ Low Frequency :
240 mA @ 100 Hz
Package Type :
CAN
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Pitch (mm) :
3.5
Wire Form :
LONG LEAD
Technology :
Hybrid
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Product Height :
9.5mm
Capacitance :
150µF
Construction :
Aluminum Cylindrical Can
ESR :
0.027Ohm
Termination Style :
Radial
Number of Terminals :
2
Product Width :
Qualification :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial, Can
Equivalent Series Resistance Type :
Standard
Height - Seated (Max) :
0.413 (10.50mm)
Ripple Current @ High Frequency :
1.6 A @ 100 kHz
Series :
ZC-A
Ripple Current :
1.9 A
Polarity :
Polar
Product Weight (g) :
Subcategory :
Capacitors
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Product Diameter (mm) :
8
ECCN (US) :
EAR99
Product Status :
Active
Height :
Surface Mount Land Size :
Lifetime (h) :
Base Product Number :
EEH-AZC
Capacitance Tolerance :
± 20%
Capacitance Value :
150uF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size (mm) :
8 X 9.5
ESR (Ohm) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Spacing :
3.5 mm
Length :
9.5mm
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Product Length :
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
EEH-AZC1E151B
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEH-AZC1E151B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Type:Polymer Hybrid, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:Radial, Can, EEH-AZC1E151B pinout, EEH-AZC1E151B datasheet PDF, EEH-AZC1E151B amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEH-AZC1E151B ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEH-AZC1E151B
150µF 20% Radial, Can Tape and Box 27mOhm ZC-A Through Hole Polymer Hybrid Automotive