EEF-UE0G221ER
Mfr.Part #
EEF-UE0G221ER
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 4V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Packing Method :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
3.3A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Polarity :
POLARIZED
Length :
7.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Series :
SP-Cap UE
Life (Hours) :
1000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
220μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
4V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Type :
Polymer
Published :
Ripple Current :
3.3A
Leakage Current :
0.088mA
Mount :
Surface Mount
Height :
4.2mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Depth :
4.3mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.1
Datasheets
EEF-UE0G221ER
Panasonic EEF-UE0G221ER
220μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.165 4.20mm Tape & Reel (TR) 12mOhm SP-Cap UE Surface Mount Polymer General Purpose