EEF-UE0E471LR
Mfr.Part #
EEF-UE0E471LR
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
Stock
55
In Stock :
55
Aluminum - Polymer Capacitors
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Resistance :
7mOhm
Depth :
4.3mm
Tan Delta :
0.1
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Packing Method :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Mount :
Surface Mount
Height :
4.2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
3.7A
Case Code (Imperial) :
2917
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
7.3mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
2.5V
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Case Code (Metric) :
7343
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Published :
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitance :
470µF
Leakage Current :
0.0705mA
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Datasheets
EEF-UE0E471LR
Panasonic EEF-UE0E471LR
470μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.165 4.20mm Tape & Reel (TR) 7mOhm SP-Cap UE Surface Mount Polymer General Purpose