EEF-UE0E221XE
Mfr.Part #
EEF-UE0E221XE
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Published :
Length :
7.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Life (Hours) :
1000 hours
Packing Method :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Imperial) :
Series :
SP-Cap UE
Voltage - Rated DC :
2.5V
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Depth :
4.3mm
Type :
Polymer
Number of Terminations :
2
Height :
4.2mm
Capacitance :
220μF
Ripple Current :
3.5A
Leakage Current :
0.055mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tan Delta :
0.1
Mount :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
3.5A @ 100kHz
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Weight :
130.010913mg
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity :
POLARIZED
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
EEF-UE0E221XE
Panasonic EEF-UE0E221XE
220μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.165 4.20mm Tape & Reel (TR) 10mOhm SP-Cap UE Surface Mount Polymer General Purpose