EEF-UD0D271XR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEF-UD0D271XR
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Leakage Current :
0.0324mA
Voltage - Rated DC :
2V
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tan Delta :
0.1
Height :
2.8mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Type :
Polymer
Capacitance :
270μF
Depth :
4.3mm
Series :
SP-Cap UD
Ripple Current :
3.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Case Code (Imperial) :
Life (Hours) :
1000 hours
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2V
Datasheets
EEF-UD0D271XR
Panasonic EEF-UD0D271XR
270μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.118 3.00mm Tape & Reel (TR) 12mOhm SP-Cap UD Surface Mount Polymer General Purpose