EEF-SX0D561E4
Mfr.Part #
EEF-SX0D561E4
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2V SMD
Stock
30
In Stock :
30
Aluminum - Polymer Capacitors
Voltage :
2V
Leakage Current :
112μA
Voltage - Rated DC :
2V
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
2917
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Depth :
4.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
7343
Length :
7.3mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5mOhm
Polarity :
POLARIZED
Published :
Dielectric Material :
Aluminium
Tan Delta :
0.06
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
560μF
Height :
1.9mm
Ripple Current :
3.8A