EEF-SE0E391R
Mfr.Part #
EEF-SE0E391R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Case Code (Metric) :
Packing Method :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated DC :
2.5V
Number of Terminations :
2
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
390µF
Ripple Current :
4A
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.1
Case Code (Imperial) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
Length :
7.3mm
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
0.0585mA
Radiation Hardening :
No
Depth :
4.3mm
Height :
4.2mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Termination :
SMD/SMT
Life (Hours) :
1000 hours
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Polymer
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Resistance :
5mOhm