EEF-JX0D471RB
Mfr.Part #
EEF-JX0D471RB
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Series :
SP-Cap JX
Voltage - Rated :
2 V
Ripple Current @ High Frequency :
10.2 A @ 100 kHz
Tolerance :
±20%
Ratings :
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 125°C
Product Status :
Active
Capacitance :
470 µF
Type :
Polymer
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3mOhm
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
EEF-JX0D471RB
Panasonic EEF-JX0D471RB
470 μF ±20% 2917 (7343 Metric) 3mOhm SP-Cap JX Surface Mount Polymer General Purpose