EEF-HX0D471R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEF-HX0D471R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Ripple Current :
7.5A
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
4.2926mm
Length :
7.2898mm
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ High Frequency :
7.5A @ 100kHz
Life (Hours) :
1000 hours
Series :
SP-Cap HX
Voltage - Rated :
2V
Type :
Polymer
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Datasheets
EEF-HX0D471R
Panasonic EEF-HX0D471R
470μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.079 2.00mm Tape & Reel (TR) 6mOhm SP-Cap HX Surface Mount Polymer General Purpose