EEF-HL0E820CR
Mfr.Part #
EEF-HL0E820CR
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 2.5V SMD
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
SP-Cap HL
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
82µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
1.8A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
EEF-HL0E820CR
82μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.075 1.90mm Tape & Reel (TR) 18mOhm SP-Cap HL Surface Mount Polymer General Purpose