EEF-HE0E271R
Mfr.Part #
EEF-HE0E271R
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2.5V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Length :
7.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
0.1 %
Number of Terminations :
2
Series :
SP-Cap HE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
1000 hours
Type :
Polymer
Height :
4.2mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Tan Delta :
0.1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Leakage Current :
0.0675mA
Packing Method :
Bulk
Ripple Current :
3A
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
2.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Depth :
4.3mm
Resistance :
12mOhm
Published :
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Capacitance :
270μF
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
EEF-HE0E271R
Panasonic EEF-HE0E271R
270μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.169 4.30mm Tape & Reel (TR) 12mOhm SP-Cap HE Surface Mount Polymer General Purpose