EEF-CD1C6R8R
Mfr.Part #
EEF-CD1C6R8R
Description
CAP ALUM POLY 6.8UF 20% 16V SMD
POLARIZED
Resistance :
70mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
2917 (7343 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
6.8μF
Case Code (Metric) :
Depth :
4.3mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Dissipation Factor :
0.06 %
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
1A @ 100kHz
Length :
7.3mm
Leakage Current :
4.4μA
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.8mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1A
Voltage - Rated DC :
16V
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated AC :
16V
Datasheets
EEF-CD1C6R8R
Panasonic EEF-CD1C6R8R
6.8μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.075 1.90mm Tape & Reel (TR) 70mOhm SP-Cap CD Surface Mount Polymer General Purpose