EEF-CD0G680XR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEF-CD0G680XR
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Pbfree Code :
yes
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Life (Hours) :
1000 hours
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
16.4μA
Height :
1.8mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packing Method :
Bulk
Capacitance :
68µF
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
4V
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
SP-Cap CD
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.06 %
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Polymer
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Depth :
4.3mm
Ripple Current :
2.7A
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm