ECC-NVS220JG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECC-NVS220JG
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 440VAC SL/GP RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
20°C~85°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ratings :
X1, Y2
Diameter :
8mm
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
SL/GP
Capacitance :
22pF
Lead Style :
Formed Leads
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
5.0038mm
Multilayer :
No
Series :
VS
Height :
12mm
Package / Case :
Radial, Disc
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead/Base Style :
Formed Leads
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Characteristics Code :
SL
Width :
6mm
Lead Length :
18mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Safety
Datasheets
ECC-NVS220JG
Panasonic ECC-NVS220JG
VS 22pF Ceramic Capacitor ±5% SL/GP 0.315Dia 8.00mm 20°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
ECC-NVS220JG Overview
This device's program size/dimension is 0.315Dia 8.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
ECC-NVS220JG Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
with SL/GP being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V