ECC-A3A270JGE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECC-A3A270JGE
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 1KV SL/GP RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Length :
20mm
Temperature Coefficient :
SL/GP
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Pitch :
5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Surface Mount :
No
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Characteristics Code :
SL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Feature :
High Voltage
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
1kV
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Lead Style :
Formed Leads
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Height :
6mm
Diameter :
6mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packaging :
Bulk
Multilayer :
No
Width :
5mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
27pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Series :
KGE
Datasheets
ECC-A3A270JGE
Panasonic ECC-A3A270JGE
KGE 27pF Ceramic Capacitor ±5% SL/GP 0.236Dia 6.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
ECC-A3A270JGE Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm.This coefficient equals SL/GP indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
ECC-A3A270JGE Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm
with SL/GP being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV