ECC-A3A120JGE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECC-A3A120JGE
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 1KV SL/GP RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Lead/Base Style :
Formed Leads
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Temperature Characteristics Code :
SL
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Multilayer :
No
Series :
KGE
Terminal Shape :
Wire
Height :
6mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Formed Leads
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Pitch :
5mm
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Tolerance :
±5%
Size Code :
Width :
5mm
Lead Pitch :
5.0038mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Temperature Coefficient :
SL/GP
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance :
12pF
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Length :
20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Packaging :
Bulk
Feature :
High Voltage
Datasheets
ECC-A3A120JGE
Panasonic ECC-A3A120JGE
KGE 12pF Ceramic Capacitor ±5% SL/GP 0.236Dia 6.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
ECC-A3A120JGE Overview
Ceramic capacitor is 0.236Dia 6.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to SL/GP.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.0038mm.
ECC-A3A120JGE Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm
with SL/GP being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV