DXTC3C100PD-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DXTC3C100PD-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
SS LOW SAT TRANSISTOR POWERDI506
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Max :
1.47W
Product Category :
Bipolar Transistors - BJT
Current - Collector (Ic) (Max) :
3A
Transistor Polarity :
NPN, PNP
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Technology :
Si
Configuration :
Dual
Transistor Type :
NPN, PNP
Supplier Device Package :
PowerDI5060-8 (Type UXD)
Subcategory :
Transistors
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
100V
Series :
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
330mV @ 300mA, 3A, 325mV @ 200mA, 2A
Packaging :
Cut Tape
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA
Frequency - Transition :
130MHz, 100MHz
Package / Case :
8-PowerTDFN
Product Type :
BJTs - Bipolar Transistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
150 @ 500mA, 10V / 170 @ 500mA, 10V