DSC500100L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC500100L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-85
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 50V 0.1A SMINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
hFE Min :
210
Polarity/Channel Type :
NPN
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Elements :
1
Length :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Transistor Type :
NPN
Current - Collector Cutoff (Max) :
100μA
Width :
1.25mm
JESD-609 Code :
e6
Published :
2009
Operating Temperature :
150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Collector Base Voltage (VCBO) :
60V
Transistor Application :
AMPLIFIER
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
SC-85
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
Max Frequency :
150MHz
Emitter Base Voltage (VEBO) :
7V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Number of Terminations :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Flat
Collector Emitter Saturation Voltage :
300mV
Terminal Position :
Dual
Max Collector Current :
100mA
Transition Frequency :
150MHz
Height :
800μm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 10mA, 100mA
Max Breakdown Voltage :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
210 @ 2mA 10V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gain Bandwidth Product :
150MHz
Continuous Collector Current :
100mA
Base Part Number :
DSC5001
Max Power Dissipation :
150mW
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
85
Datasheets
DSC500100L
Panasonic DSC500100L
NPN 150°C TJ 100μA 1 Elements 3 Terminations SILICON NPN SC-85 Tape & Reel (TR) Surface Mount
DSC500100L Overview
This device has a DC current gain of 210 @ 2mA 10V, which is the ratio between the base current and the collector current.This design offers maximum flexibility with a collector emitter saturation voltage of 300mV.A VCE saturation (Max) of 300mV @ 10mA, 100mA means Ic has reached its maximum value(saturated).Continuous collector voltages should be kept at 100mA to achieve high efficiency.A high level of efficiency can be achieved if the base voltage of the emitter remains at 7V.As you can see, the part has a transition frequency of 150MHz.A breakdown input voltage of 50V volts can be used.A maximum collector current of 100mA volts is possible.
DSC500100L Features
the DC current gain for this device is 210 @ 2mA 10V
a collector emitter saturation voltage of 300mV
the vce saturation(Max) is 300mV @ 10mA, 100mA
the emitter base voltage is kept at 7V
a transition frequency of 150MHz