DSA2001R0L
Mfr.Part #
DSA2001R0L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
TRANS PNP 50V 0.1A MINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Number of Terminations :
3
Max Frequency :
150MHz
Terminal Form :
Gull wing
Width :
1.5mm
Continuous Collector Current :
-100mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
210 @ 2mA 10V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
500mV @ 10mA, 100mA
Number of Pins :
3
Max Breakdown Voltage :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
200mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Collector Emitter Saturation Voltage :
-500mV
Number of Elements :
1
Transistor Application :
AMPLIFIER
Reach Compliance Code :
Unknown
Base Part Number :
DSA2001
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Terminal Position :
Dual
Emitter Base Voltage (VEBO) :
-7V
Length :
2.9mm
HTS Code :
Height :
1.1mm
Transistor Element Material :
SILICON
Polarity/Channel Type :
NPN
Transistor Type :
PNP
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Current - Collector Cutoff (Max) :
100μA
Factory Lead Time :
10 Weeks
hFE Min :
210
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Gain Bandwidth Product :
150MHz
ECCN Code :
EAR99
Transition Frequency :
150MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Max Collector Current :
100mA
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
500mV
Operating Temperature :
150°C TJ
Packaging :
Cut Tape (CT)
Collector Base Voltage (VCBO) :
-60V
Datasheets
DSA2001R0L
Panasonic DSA2001R0L
DSA2001R0L Overview
In this device, the DC current gain is 210 @ 2mA 10V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.A collector emitter saturation voltage of -500mV ensures maximum design flexibility.Saturation of VCE means Ic is at its maximum value (saturated), and VCE saturation (Max) is 500mV @ 10mA, 100mA.Maintaining the continuous collector voltage at -100mA is essential for high efficiency.Keeping the emitter base voltage at -7V allows for a high level of efficiency.150MHz is present in the transition frequency.An input voltage of 50V volts is the breakdown voltage.Maximum collector currents can be below 100mA volts.
DSA2001R0L Features
the DC current gain for this device is 210 @ 2mA 10V
a collector emitter saturation voltage of -500mV
the vce saturation(Max) is 500mV @ 10mA, 100mA
the emitter base voltage is kept at -7V
a transition frequency of 150MHz