DS1391U-33+
Mfr.Part #
DS1391U-33+
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 10-USOP
Stock
18
In Stock :
18
Real Time Clocks
Published :
2002
Length :
3mm
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
3mm
Height Seated (Max) :
1.1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply, Battery :
1.3V~5.5V
Terminal Pitch :
0.5mm
Time Format :
HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Package / Case :
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Timers :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
yes
Information Access Method :
SERIAL, 3-WIRE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interrupt Capability :
Y
Mounting Type :
yes
Power Supplies :
3.3V
Type :
Clock/Calendar
Pin Count :
Factory Lead Time :
6 Weeks
HTS Code :
Base Part Number :
DS1391
Voltage - Supply :
2.97V~5.5V
Clock Frequency :
0.032MHz
Lead Free :
Lead Free
1 (Unlimited)
Volatile :
No
Current - Timekeeping (Max) :
175μA @ 2.97V~5.5V
Datasheets
DS1391U-33+
Introducing Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1391U-33+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:10, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:10, Mounting Type:Surface Mount, Type:Clock/Calendar, Base Part Number:DS1391, DS1391U-33+ pinout, DS1391U-33+ datasheet PDF, DS1391U-33+ amp .Beyond Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1391U-33+ ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.