DS13-1002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS13-1002
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Package / Case
CDIP
Datasheet
Download
Description
DS13-1002 = DS13 SOLID STATE D
Manufacturer :
Product Category :
Solid State Relays
Number of Pins :
8
Additional Feature :
CMOS COMPATIBLE
Max Input Voltage :
32V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Load Current :
2A
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Isolation Voltage :
1kV
Input Current :
15mA
Throw Configuration :
DPST
Forward Current-Max :
0.015A
Max Output Current :
2A
ELV :
Non-Compliant
Output Current :
2A
Published :
On-State Current-Max :
1A
Max Input Current :
15mA
Number of Elements :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
On-State Resistance (Max) :
0.45Ohm
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
CDIP
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Radiation Hardening :
No
Max Output Voltage :
60V
Datasheets
DS13-1002
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V