DS1390U-18+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1390U-18+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 10-USOP
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Real Time Clocks
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Clock Frequency :
0.032MHz
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Type :
Clock/Calendar
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
10
Factory Lead Time :
6 Weeks
Information Access Method :
SERIAL, 3-WIRE
Operating Supply Voltage :
1.8V
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
3mm
Number of Timers :
1
Interface :
SPI
HTS Code :
Length :
3mm
Current - Timekeeping (Max) :
100μA @ 1.71V~1.89V
Published :
2002
Voltage - Supply, Battery :
1.3V~3.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
1.8V
Time Format :
HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Base Part Number :
DS1390
Logic Function :
Clock
Number of Pins :
10
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1.1mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Volatile :
No
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Alarm, Leap Year, Square Wave Output, Trickle-Charger
Interrupt Capability :
Y
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
DS1390U-18+
Introducing Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1390U-18+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Clock/Calendar, Number of Terminations:10, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:DS1390, Number of Pins:10, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, DS1390U-18+ pinout, DS1390U-18+ datasheet PDF, DS1390U-18+ amp .Beyond Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1390U-18+ ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.