DS1338Z-18
Mfr.Part #
DS1338Z-18
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
Product Category :
Real Time Clocks
Feature :
Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Memory Size :
56b
Current - Timekeeping (Max) :
100μA @ 1.89V
Base Part Number :
DS1338
Time-Min :
SECONDS
Number of Pins :
8
Pbfree Code :
yes
Clock Frequency :
0.032MHz
Lead Free :
Contains Lead
Logic Function :
Clock
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
1.27mm
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Supply Voltage :
1.8V
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
8
Width :
4mm
Contact Plating :
Tin
Length :
5mm
Height :
1.5mm
Operating Supply Voltage :
1.8V
Interface :
I2C, 2-Wire Serial
Mount :
Surface Mount
Voltage - Supply :
1.71V~5.5V
Volatile :
No
Number of Timers :
1
Type :
Clock/Calendar
Pin Count :
Voltage - Supply, Battery :
1.3V~3.7V
Information Access Method :
I2C
Mounting Type :
Surface Mount
Interrupt Capability :
N
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
DS1338Z-18
Introducing Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1338Z-18 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:DS1338, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Type:Clock/Calendar, Mounting Type:Surface Mount, DS1338Z-18 pinout, DS1338Z-18 datasheet PDF, DS1338Z-18 amp .Beyond Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1338Z-18 ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.