DS1338U-18
Mfr.Part #
DS1338U-18
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP
Product Category :
Real Time Clocks
Number of Terminations :
8
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Information Access Method :
I2C
Time-Min :
SECONDS
Interrupt Capability :
N
ECCN Code :
EAR99
Length :
3mm
Interface :
I2C, 2-Wire Serial
Factory Lead Time :
6 Weeks
Type :
Clock/Calendar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Pin Count :
8
Width :
3mm
Height Seated (Max) :
1.1mm
Voltage - Supply :
1.71V~5.5V
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
DS1338
Tube
Current - Timekeeping (Max) :
100μA @ 1.89V
Mounting Type :
Surface Mount
Volatile :
No
Published :
Logic Function :
Clock
Pbfree Code :
yes
Operating Supply Voltage :
1.8V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Voltage - Supply, Battery :
1.3V~3.7V
Supply Voltage :
1.8V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Clock Frequency :
0.032MHz
Memory Size :
56b
Radiation Hardening :
No
Feature :
Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output
Package / Case :