DRTC24A06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRTC24A06
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
RELAY TIME DELAY 6A 280V
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Time Delay Relays
Mount :
DIN Rail
Relay Type :
Solid State Relay
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Rating @ Voltage :
6A @ 280VAC
Series :
DRT
Voltage - Supply :
180V~240VAC/DC
Max Supply Voltage (AC) :
280V
Max Voltage Rating (DC) :
240V
Throw Configuration :
SPST
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Min Supply Voltage :
24V
Timing Initiate Method :
Input Voltage
RoHS Status :
RoHS Compliant
Timing Adjustment Method :
Screwdriver Slot
Published :
2012
Max Supply Voltage :
280V
Mounting Type :
DIN Rail
Max Output Voltage :
280V
Termination Style :
Screw Terminal
Current Rating :
6A
Voltage - Rated AC :
280V
Load Current :
6A
Function :
Off-Delay
Approval Agency :
CE, IEC, UL
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Pins :
4
Min Supply Voltage (AC) :
24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Termination :
Screw
Datasheets
DRTC24A06
Sensata Technologies – Crydom DRTC24A06
DRTC24A06 datasheet pdf and Time Delay Relays product details from Sensata-Crydom stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE