DRTC24A06R
Mfr.Part #
DRTC24A06R
Description
RELAY TIME DELAY 6A 280V
No SVHC
Voltage - Rated AC :
280V
Max Voltage Rating (DC) :
240V
Max Supply Voltage (AC) :
280V
Load Current :
6A
Contact Rating @ Voltage :
6A @ 280VAC
Current Rating :
6A
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Voltage - Supply :
180V~240VAC/DC
Factory Lead Time :
3 Weeks
Function :
Off-Delay
Min Supply Voltage (AC) :
24V
Datasheets
DRTC24A06R
Sensata Technologies – Crydom DRTC24A06R
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE