DRQ125-6R8-R
Mfr.Part #
DRQ125-6R8-R
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.588UH SMD
Factory Lead Time :
9 Weeks
Test Frequency :
100kHz
DC Resistance (DCR) - Series :
49.2mOhm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Width :
12.5mm
Length :
12.5mm
Resistance :
12.3mOhm
DC Resistance (DCR) - Parallel :
12.3mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Tolerance :
20%
REACH SVHC :
No SVHC
Current :
3.32A
Inductance - Parallel :
6.59 μH
Max Operating Temperature :
125°C
Surface Mount
Self Resonant Frequency :
100kHz
Tolerance :
±20%
Current Saturation - Parallel :
8.68A
Depth :
12.5mm
Inductance - Connected In Series :
26.35μH
Current Rating - Series :
3.32A
Inductance :
6.8 µH
Current Rating :
3.32A
Inductance - Series :
26.35 μH
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Max DC Current :
8.68A
Current Rating - Parallel :
6.64A
Height :
0.236 6.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
ROHS3 Compliant
RMS Current (Irms) :
6.64A
Current Saturation - Series :
4.34A
Inductance - Connected In Parallel :
6.588μH
Datasheets
DRQ125-6R8-R
Eaton-Electronics Division DRQ125-6R8-R
Catalog related products
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10.3UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 16.09UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.422UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD