DR74-680-R
Mfr.Part #
DR74-680-R
Description
FIXED IND 68UH 1.03A 265MOHM SMD
Width :
7.5946mm
Tolerance :
±20%
Max DC Current :
1.19A
Test Frequency :
100kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
RMS Current (Irms) :
1.03A
DC Current :
1.03A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance :
68μH
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
7.6mm
Height :
4.35mm
Current Rating (Amps) :
1.03A
Self Resonant Frequency :
100kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
1.03A
Current - Saturation :
1.19A
Height Seated (Max) :
0.171 4.35mm
Inductance Tolerance :
20%
Size / Dimension :
0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Length :
7.6mm
Series Resistance :
265mOhm
DC Resistance (DCR) :
265mOhm
Datasheets
DR74-680-R
Eaton-Electronics Division DR74-680-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD