DR74-330-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DR74-330-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 1.41A 143MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
Current - Saturation :
1.73A
Test Frequency :
100kHz
Termination :
SMD/SMT
Current Rating :
1.41A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Self Resonant Frequency :
100kHz
Inductance :
33μH
Max Operating Temperature :
125°C
Max DC Current :
1.73A
Radiation Hardening :
No
Weight :
1.360777g
Height Seated (Max) :
0.171 4.35mm
Composition :
Wirewound
RMS Current (Irms) :
1.41A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
143mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Inductance Tolerance :
20%
Material - Core :
Ferrite
Type :
Wirewound
Series :
DR
DC Current :
1.41A
Depth :
7.6mm
Height :
4.35mm
Shielding :
Shielded
Published :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
DC Resistance (DCR) :
143mOhm
Width :
7.6mm
Current Rating (Amps) :
1.41A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
Series Resistance :
143mOhm
Package / Case :
Nonstandard
Length :
7.6mm
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
Not
Datasheets
DR74-330-R
Eaton-Electronics Division DR74-330-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD