DR74-100-R
Mfr.Part #
DR74-100-R
Description
FIXED IND 10UH 2.41A 48.9MOHM SM
RMS Current (Irms) :
2.41A
Resistance :
48.9mOhm
Current Rating (Amps) :
2.41A
Inductance Tolerance :
20%
Test Frequency :
100kHz
Composition :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
48.9mOhm
Self Resonant Frequency :
100kHz
Weight :
1.814369g
Factory Lead Time :
9 Weeks
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Current :
2A
Height Seated (Max) :
0.171 4.35mm
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
7.6mm
Height :
4.35mm
Series Resistance :
48.9mOhm
Surface Mount
DC Current :
2.41A
Published :
Max DC Current :
3.17A
Current - Saturation :
3.17A
Current Rating :
2.41A
Depth :
7.6mm
Width :
7.5946mm
Inductance :
10μH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
Datasheets
DR74-100-R
Eaton-Electronics Division DR74-100-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD