DR74-471-R
Mfr.Part #
DR74-471-R
Description
FIXED IND 470UH 400MA 1.74OHM SM
Inductance :
470μH
Max DC Current :
460mA
Current - Saturation :
460mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±20%
RMS Current (Irms) :
400mA
Length :
7.6mm
DC Resistance (DCR) :
1.74Ohm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Type :
Wirewound
Current :
213mA
Size / Dimension :
0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
Current Rating (Amps) :
400mA
Depth :
7.6mm
Current Rating :
400mA
Self Resonant Frequency :
100kHz
Series Resistance :
1.74Ohm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Inductance Tolerance :
20%
Height Seated (Max) :
0.171 4.35mm
Shielding :
Shielded
DC Current :
400mA
Width :
7.5946mm
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
4.35mm
Test Frequency :
100kHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
DR74-471-R
Eaton-Electronics Division DR74-471-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD