DR6760D60RP
Mfr.Part #
DR6760D60RP
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet
Download
DR67
Voltage - Load :
48V~600V
Voltage - Input :
4V~32VDC
Termination Style :
Screw Terminal
Circuit :
3PST-NO (3 Form A)
Load Current :
60A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount, DIN Rail
Output Type :
AC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheets
DR6760D60RP
Sensata Technologies – Crydom DR6760D60RP
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V