DR6760A30RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DR6760A30RP
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet
Download
Description
3-PHASE SSR 48-600VAC DIN RAIL
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input :
90V~280VAC/DC
Voltage - Load :
48V~600V
Mounting Type :
Chassis Mount, DIN Rail
Circuit :
3PST-NO (3 Form A)
Load Current :
30A
Output Type :
AC
Packaging :
Bulk
Termination Style :
Screw Terminal
Series :
DR67
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheets
DR6760A30RP
Sensata Technologies – Crydom DR6760A30RP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V