DR6760A60RP
Mfr.Part #
DR6760A60RP
Bulk
Product :
Three Phase Relays
Input Signal :
48-600 VAC
RoHS :
Details
Type :
SSR
Termination Style :
Quick Connect
Brand :
Crydom
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Nominal Output Voltage :
277 VAC, 347 VAC, 380 VAC, 415 VAC
Series :
DR67
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Number of Circuits :
3
Product Category :
Solid State Relays - Industrial Mount
Current Rating :
60 A
Mounting :
DIN Rail
Mounting Style :
DIN Rail Mount
Input Polarity :
AC/DC
Subcategory :
Relays
Output Voltage :
265 VAC, 400 VDC
Tradename :
NOVA22
Crydom
Product Type :
SSR - Solid State Relays
Termination :
Cage Clamp
Datasheets
DR6760A60RP
Sensata Technologies – Crydom DR6760A60RP
DR6760A60RP datasheet pdf and Solid State Relays product details from Crydom stock available at
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V